Online poradňa

Máte problém a potrebujete poradiť?

Kliknite na odkaz nižšie a pošlite nám otázku v kontaktnom formulári alebo nám priamo zavolajte!
Kontaktný formulár

Dobrý deň, mám reťazovú kapovaciu pílu ale nie od výrobcu PRINZ ktoré predávate. Viete mi dodať reťaz aj pre inú značku?

Dobrý deň. Samozrejme. Výrobca PRINZ vyrába reťaze, lišty a niektoré náhradné diely aj pre iných výrobcov ako sú napríklad Stihl, Dolmar, Oregon, Landoni a pod. Treba nám poslať rozmery článku reťaze, počet článkov, hrúbku článku a celkovú dĺžku reťaze alebo dĺžku lišty. Pripravíme ponuku na mieru, vieme ponúknuť k reťazi aj lištu a vodiace kolieska.


Mám hobľovačku, robila mi pekne a teraz mi hobľuje krivo. Vyjde mi zo stroja krivý diel. Keď však ide von tak som pozeral, že ide rovno a nie do strany. Viete mi poradiť?

Podľa toho čo popisujete ide o hrúbkovačku, niekto používa výraz preťahovačku. Spodný stôl, po ktorom sa kĺže materiál je vhodné mazať, sú na to špeciálne prípravky. Stôl môže byť aj vyosený a treba ho nastaviť. Merať výšku voči hobľovacím nožom. Ale najpravdepodobnejšia príčina sú zle osadené hobľovacie nože. Musí byť na 100% presne osadený aby rovnako vyčnieval nad hobľovací hriadeľ. Odporúčame zakúpiť magnetický ustavovač nožov, ktorý vám výrazne pomôže.


Zdravím. Chcem si kúpiť ručnú frézku ako kutil a na chalupe si niečo pekne frézovať. Pozeral som na žiletkové frézy ale neviem ako sa potom tie maličké žiletky brúsia aby som ich nepoškodil.

Žiletky v stopkových frézach sa nebrúsia. Dajú sa na nástroji otáčať, lebo majú 2 až 4 ostria (brity). Nové žiletky nie sú drahé a dajú sa zakúpiť v mnohých železiarstvach a predajniach náradia. Pri kúpe musíte vedieť na akú stopku ich potrebujete a hlavne na aký materiál. Sú možnosti ako napr. na lamino, MDF, drevo a pod. Pri zlom výbere si žiletku môžete ľahko poškodiť alebo ulomiť. Určite vám na predajni poradia.


Mám formátovaciu pílu a začalo mi ťahať pílový kotúč do strany a nedá sa rovno rezať. Nepracujem s drevom dlho a neviem si rady.

Príčin môže byť viacero, najpravdepodobnejšie nesprávne nastavený formátovací vozík. Síce nevieme akú značku formátovacej píly vlastníte, jej vek, opotrebovanosť ale najlepšie by bolo zažiadať o servisnú obhliadku firmu od ktorej ste pílu kúpili alebo napíšte nám. Poprípade s nastavením vozíka vám môže pomôcť aj nejaký skúsený stolár vo vašom okolí.


Dobrý deň, videl som na nete že Bernardo vyrába aj kovoobrábacie stroje a vy ponúkate len stroje na drevo. Veľmi sa mi pozdávali hlavne ich sústruhy. Viete spraviť ponuku aj na sústruh na kov?

Dobrý deň. Aj keď sme firma s hlavným záberom v predaji drevoobrábacích strojov ako reprezentatívny zástupca značky Bernardo na slovenskom trhu máme samozrejme možnosť predávať ich kompletný sortiment. Napíšte nám o ktorý konkrétny sústruh máte záujem alebo vám pošleme kompletný cenník aj s prospektom a technickými parametrami.


Dobrý deň, mám reťazovú pílu a začala mi krivo rezať, ťahá do jednej strany. Viete mi poradiť v čom môže byť problém?

Na takýto problém môže vplývať viacero aspektov. Tupá reťaz alebo zle nabrúsená, vychodená, obrúsená drážka lišty, vybehané vodiace koliesko, veľmi napnutá reťaz, slabé mazanie reťaze. Väčšinou je to v lište. Drážka v lište je zbrúsená, reťaz je zle vedená. Drážka sa vybehá časom, neviem koľko si píla odpracovala alebo sa zbrúsi veľmi silným napínaním reťaze. Prvá pomoc môže byť pilníčkom drážku jemne prebrúsiť. Ak nepomôže odporúčam kúpiť novú lištu. Pozrite sa aj na ozubené koliesko. Silným napnutím reťaze sa do neho mohla reťazou zarezať drážka. Kúpiť tiež nové.


Prečo k stolárskym strojom neuvádzate ich cenu? Veď je veľa stránok eshopov kde sú ceny a môžem hneď objednať.

Dobrý deň. Našu stránku neprevádzkujeme ako eshop. Dôvod je, že chceme ku každému zákazníkovi, záujemcovi pristupovať individuálne. Z nášho pohľadu je výhodnejšie zažiadať si o ponuku na stolársky stroj, kapovaciu pílu alebo inú technológiu a my zašleme ponuku, poprípade prekonzultujeme technické a finančné možnosti. Pri okamžitej objednávke sa môže stať, že sa zakúpi stroj, ktorý potom nespĺňa všetky požiadavky užívateľa. Radšej záujemcovi poradíme, ktorý stroj bude pre neho ideálny poprípade s nim preberieme aj iné možnosti. Preto je lepšie aj v texte žiadosti o ponuku uviesť na čo chcem stroj používať, čo od neho očakávam. Sme tu pre vás nielen kvôli predaju ale aj kvôli podpore.


Som výrobca paletových prírezov. Uvažujem o kúpe skracovacej píly ale rozhodujem sa či je pre mňa výhodnejšia klasická skracovačka alebo kapovacia píla, ktoré ponúkate. Viete mi poradiť?

Všetko záleží od toho akú veľkú produkciu máte a požiadavky na presnosť, ktoré väčšinou pri paletových prírezoch nemajú tak prísne požiadavky. Skracovaciu pílu musí obsluhovať personál a následne paletové prírezy musí niekto ukladať, niekedy aj viac osôb. Väčšina zákazníkov preferuje skôr reťazovú kapovaciu pílu. Rezivo z rozmietacej píly uložíte do dlhých balíkov, prepáskujete a celé balíky môžete skracovať na požadovaný rozmer. V tomto prípade je však výhodnejšie mať kapovaciu pílu s meraním dĺžky. Píly PRINZ sú potom oproti skracovacím pílam personálne a energeticky menej náročné, nehovoriac o úspore času. Radi vás navštívime na vašej prevádzke a poradíme.


Chcel by som si zriadiť menšiu stolársku dielňu ale mám malé priestory a nie veľké skúsenosti. Viete mi poradiť aké stolárske stroje pre začiatok?

Stolárske stroje Bernardo sa vyrábajú od malých strojov až po stroje určené pre väčšie prevádzky. Záleží na tom, či chcete pracovať s drevom alebo drevotrieskou. Pri dreve je základ formátovacia píla, spodná fréza, hobľovačka, sčasti dlabačka a brúska. Nemalo by chýbať odsávanie. Pre úplne malé priestory pre začiatok môže postačiť kombinovaný 5 operačný stroj, ktoré nájdete v našej sekcii Stolárske stroje. Bolo by výhodné vás navštíviť alebo aspoň poslať náčrt vašej dielne, zámer čo chcete vyrábať a my vám zašleme odporúčanú ponuku.


Dobrý deň, dá sa kúpiť špalíkovač aj s kombináciou na viac pohonov naraz.

Dobrý deň. Áno je to možné v kombinácii elektro, traktor.


Chcem kúpiť hrúbkovačku so zrovnávačkou ale takú aby sa obidva vrchné stoly dvíhali spoločne a nie jednotlivo pravý a potom ľavý. Je to lepšie aby stoly boli v jednej rovine a časom sa nevybehali.

Nie všetky kombinované hobľovačky majú takúto možnosť a nie všetci výrobcovia to vyrábajú. Hobľovačky Bernardo sú aj v takýchto prevedeniach, keď sa stoly dvíhajú naraz. Zažiadajte si ponuku s touto požiadavkou a udajte požadovanú šírku hobľovania. Radi vám zašleme ponuku.


Ak by som si chcel u vás kúpiť formátovaciu pílu a spodnú frézu Bernardo viete mi spraviť porovnanie strojov s inými značkami?

Dobrý deň. Samozrejme. Ak si vyberiete presný typ stroja výrobcu Bernardo, ktorého zastupujeme vieme alternatívne stroje iných výrobcov s rovnakými alebo porovnateľnými parametrami porovnať s našim strojom.


Dobrý deň. Uvažujem o kúpe reťazovej píly PRINZ na rezivo. Je možné po opotrebovaní reťaze použiť bežnú reťaz Stihl, čo sa dá hocikde kúpiť? Reťaze Prinz sú niekoľkonásobne drahšie.

Dobrý deň. Reťaze Stihl nie je možné používať na takejto píle. Treba si uvedomiť, že klasické motorové píly majú krátke lišty a tomu sú prispôsobené aj retiazky. Sú omnoho menšie a tenšie. Na pílach PRINZ ak by ste mali lištu 130 cm a viac tak sa používajú reťaze s hrúbkou 2 a lebo 3 mm a rozmer medzi článkami je 20 mm. Retiazka Stihl by sa nedala viesť v tak veľkej lište a drážke 3 mm. Klasické retiazky sú 0,404". Pri poreze reziva sa musia používať aj iné typy ozubenia reťaze ako na guľatinu. V našej ponuke sú špeciálne s hobľovacími zubmi a rez je hladký akokeby ste rezali pílovým kotúčom.


Sekačky, ktoré ponúkate som už dávno objavil na stránke ich výrobcu. Nemám však toľko peňazí aby som si to mohol kúpiť domov. Dajú sa kúpiť len niektoré náhradné diely a doma by som si zvyšok dorobil svojpomocne?

Aj na túto problematiku výrobca myslel. Práve na to je určený predaj samostatného rezacieho mechanizmu. Ten je bezpečný a certifikovaný. K nemu ak si dokúpite kardan na pohon od traktora alebo remenice na elektromotor tak môžete sekačku využívať plnohodnotne. Na vás je si vyrobiť len nejakú vstupnú násypku z plechu a výstup aby klátiky mali kde padať. Ceny samostnatného rezacieho mechanizmu sú veľmi výhodné, že si kúpu môže dovoliť aj zákazník na domáce použitie. Viacero našich zákazníkov šlo práve touto cestou.


Dobrý deň. Na internete je veľa stolárskych strojov ako sú Bernardo a je verejným tajomstvom, že sú vyrobené v Číne. Mám obavy či stroje Bernardo nie sú pochybnej kvality.

Tak ako veľa svetových výrobcov presúva svoje výroby do Ázie tak aj firma Bernardo svoje stroje vyrába v Rumunsku a Číne. Tieto stroje však prechádzajú tvrdou výstupnou kontrolou. Rakúske firmy všeobecne sú svetoznáme svojou pedantnosťou a pýšia sa kvalitnými výrobkami vo všetkých odvetviach, firma Bernardo nie je výnimkou. Svoje stroje predáva už desaťročia, poznáme klientov, ktorí ich stroje používajú dlhé roky. S kvalitou týchto strojov nemáme žiadne problémy, treba však brať do úvahy aj to, že väčšina z nich sú v poloprofesionálnom prevedení, nie určené do veľkých priemyselným závodov s nonstop výrobou.


Už dlhšie uvažujem o kúpe sekačky ale počul som, že táto poľská nemá kalené nože. Nie je s nimi potom problém?

Nie, vôbec nie, práve naopak. Kalený materiál je síce extrémne tvrdý ale pritom krehký. Preto na výrobu drviacich nožov a podobne je nevhodný. Stačí nejaký kamienok v sekačke a z noža sa kúsok ulomí. Je to mýtus, že nože by mali byť kalené. To si môžete všimnúť u veľa výrobcov drvičov, že kalené nože v žiadnom prípade. Firma Remet CNC používa výhradne materiál HARDOX, ktorý je húževnatý a vysoko odolný voči opotrebovaniu a oteru. Preto veľmi dlho ostáva ostrý.


Dobrý deň. Mám reťazovú kapovaciu pílu PRINZ. Mám ju už niekoľko rokov no v poslednom čase mi často trhá reťaz. Pritom sa mi nezdá nič poškodené. Viete mi poradiť?

Na trhanie reťaze vplýva viacero aspektov. Základné je správne napnutie reťaze a mazanie. Predpokladám, že za roky používania to robíte správne. Preto si skontrolujte ozubené vodiace koliesko či už v ňom nie je vychodená, vyhĺbená drážka od reťaze. Ďalší možný problém je vybehaná drážka na lište. Vizuálne môže vyzerať dobre ale už na niektorých miestach alebo po celej dĺžke nemá správnu hĺbku. V oboch prípadoch je už nutné vymeniť diel (koliesko alebo lištu) za nový.